Adaçayı Yakmanın Faydaları

Atıksız Yaşam: Günlük Hayat İçin Basit Öneriler
18 January 2021
İnternette Dolaşan Kayıtlarımızı Nasıl Sildirebiliriz?
25 January 2021

Adaçayı yakmak antik ve ruhani bir ritüel. Özellikle Amerikan yerlilerinin kültürel uygulamaları arasında bulunuyor ancak tüm gruplar tarafından yapılan bir uygulama değil. Ayrıca dünyadaki başka kültürlerde de benzer ritüeller bulunuyor. Bu uygulama ile elde edebileceğiniz bazı faydalar ise şöyle sıralanıyorlar: 

Saflaştırıcı Olabilir
Adaçayının en çok kullanılan türlerinin antimikrobiyel özellikleri var. Yani bakterileri, virüsleri ve mantarları uzak tutuyorlar. Bazı adaçayı türleri mikrop ve bakterilere karşı etkiliyken, bazıları ise sadece mikroplara karşı etki gösteriyorlar. Neredeyse tüm türlerinin böcek ve sinekleri kovucu özellikleri var. Adaçayı yakmanın ruhtaki pürüzleri giderdiği, patojen ve hatta böceklere karşı koruma sağladığı düşünülüyor ve bu da uygulamanın neden yaygın olduğunu ortaya koyuyor. 

Bazı Rahatsızlıkların Belirtilerinin Hafifletilmesine Yardımcı Olabilir 

Adaçayının havayı bakteri ve böceklerden daha fazlasından koruyabileceği ortaya çıktı. Bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da, adaçayı yakmanın negatif iyonların salınımına sebep olduğu düşünülüyor. Böylece pozitif iyonların nötralize edilmeleri mümkün oluyor. Bazı yaygın ve alerjen olan pozitif iyonlar şöyle: 

· hayvanların deri döküntüleri 

· kirlilik 

· tozlar 

· küfler 

Eğer bunlar nedeniyle sıkıntı yaşıyorsanız, adaçayı yakmak astım, alerjiler, bronşit ve diğer solunum rahatsızlıklarına sahip olanlar için çok önemli olabilir. Ancak yakma sırasında dumanı doğrudan solumak solunum problemlerinizi daha kötü hale getirebilir. Odaya girmeden önce dumanın çıkmasını bekleyin. 

Ruhani Bir Araç Olabilir 

Adaçayı yakmak uzun yıllar boyunca ruhani alem ile bağlantı kurmak ve önsezileri arttırmak için kullanıldı. Geleneksel kültürlerdeki şamanlar ve doktorlar için adaçayı yakmak bir iyileşme durumuna geçmek için gerekli. Ayrıca ruhani ikilemlerin çözümü için de kullanılıyor. Fakat bunun bazı bilimsel temelleri olabilir. Bazı adaçayı türlerinin içerisinde thujone bulunuyor. Araştırmalar thujoneun hafif bir psikoaktif olduğunu gösteriyorlar. Kültürel dini ritüellerde kullanılan pek çok bitkinin önsezileri arttırdığı keşfedilmiş durumda. 

Negatif Enerjiyi Atmaya Yardımcı Olabilir 

Adaçayı yakmak aynı zamanda kendinizden veya çevrenizden olumsuzluğu atmak için de bir araç olabilir. Bu olumsuzluklar arasında geçmiş travmalar, kötü deneyimler veya başkalarından gelen negatif enerjiler bulunuyor. Bu size meditasyon veya dini ibadetler için pozitif ortam yaratma konusunda yardımcı olabilir. Oturup negatif düşüncelerden kurtulmak için çaba göstermek, kendinizi iyileştirmek için niyet ve kararlılığınızın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Böyle ritüeller zihin dünyanızdaki değişimin başlangıcını bile ifade edebilirler. 

Belli Nesneleri Temizleyip Güçlendirebilir 

Adaçayı yakmak onun faydalarını elde etmeyi sağlayan kokulu bir duman yaratır. Bu kokuyu kendinizi veya mekanları temizlemek için kullanabilirsiniz. Hatta bazı kaynaklarda belli nesnelerin temizlenmesini de sağladığı belirtiliyor. Bu durum özellikle yeni satın aldığınız şeyler, hediyeler ve ikinci el eşyalar için iyi olabilir. Eğer yeni veya yabancı bir nesnenin olumsuz geçmişi ve enerjisine dair endişeleriniz varsa, adaçayı yakmak zihninizi rahatlatabilir ve nesneyi sizin için daha hürmete şayan hale getirebilir. 

Ruh Halinizi İyileştirmeye Yardımcı Olabilir 

Geleneklere göre adaçayı yakmak olumsuzluğu yok eder ve ruh halini iyileştirir. Bazı araştırmalar bunu destekliyorlar. 2014 yılında yapılan bir araçtırmaya göre adaçayı bazı kültürlerde anksiyete, depresyon ve ruh hali bozuklukları için geleneksel tedavinin bir parçası. 

Stresi Yatıştırmaya Yardımcı Olabilir 

Adaçayı birinin ruh halini iyileştirebiliyorsa, strese karşı da iyi bir müttefik olabilir. 2016 yılında Mississippi Üniversitesi için yapılan bir araştırmada, beyaz adaçayının beyindeki belli reseptörleri aktifleştiren bileşenler bakımından zengin olduğu görülmüş. Bu reseptörler ruh halini iyileştirmek, stresi azaltmak ve ağrıları hafifletmekten sorumlular. 

Uyku Kalitesini İyileştirebilir 

Adaçayı yakmanın uykuyu bozan negatifliğe karşı koruma sağladığı geleneksel olarak biliniyor. Bazı araştırmalar içerisinde uykusuzluğa iyi gelen bazı bileşenler olabileceğini gösteriyorlar. 

Klasik adaçayı türleri bazen uyku kalitesinin iyileştirilmesi ve anksiyetenin yatıştırılması için kullanılıyorlar. 

Bilişsel Gücü Arttırmaya Yardımcı Olabilir 

Olumsuz enerjiyi dağıtmanın, ruh halini iyileştirmenin ve önsezileri güçlendirmenin yanında adaçayı hafıza ve odaklanma gücünü de iyileştirebilir. 2016 yılında pek çok çalışmaya dair yapılan bir değerlendirmede, adaçayının bilişsel gücü arttıran faydaları umut verici görünüyorlar çünkü Alzheimer hastalığı ve bunama gibi rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olabilirler. Yine de daha fazla araştırma gerekli. 

Enerji Düzeylerinizin Arttırılmasına Yardımcı Olabilir 

Bedeni, nesneleri ve alanları kötü enerjiden kurtarmak, daha yeni, taze ve pozitif enerjileri oraya davet eder. Böylece enerji verici ve yorgunluğu alıcı bir etki elde edilebilir. 

İyi Hissettiren Bir Koku Yaratır 

Bazıları için en büyük fayda bu olabilir. Adaçayının güzel, saf ve basit bir kokusu vardır. Ayrıca kimyasalsız bir oda kokusu olarak da kullanılabilir. 

Nelere İhtiyacınız Var? 

Adaçayı yakma işi oldukça basit ve sadece bir kaç araç gerekiyor: 

· Adaçayı demeti 

· Bazıları seramik, kil, cam veya deniz kabuğundan tabaklar öneriyorlar. Böylece adaçayını yakmak ve külünü toplamak daha kolay oluyor. 

· Bazıları çakmak yerine kibrit öneriyor. 

· Dumanı dağıtmak için bir vantilatör veya yelpaze 

Adaçayı yakmak için pek çok adaçayı türü kullanılabilir. Bunlar arasında salvia ailesine veya artemisia ailesine dahil adaçayı türleri bulunuyor. 

Nasıl Hazırlanmalı? 

Adaçayı yakmadan önce eğer amacınız ruhani ve olumsuzlukları temizlemek amaçlıysa bazı hazırlıklar yapmak gerek. Öncelikle odadan ev hayvanlarını ve insanları çıkartın. Ayrıca yakma öncesinde, sırasında ve sonrasında camları açık tutmak önemli. Böylece dumanın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bazıları dumanın beraberinde kusurları ve olumsuzlukları da götürdüğüne inanıyor ve bu nedenle bu adımı atlamayın. 

Yaşama Alanınızı, Nesneleri ve Diğer Şeyleri Nasıl Temizlemeli? 

Bu adımlar hem kendiniz, hem de eviniz ve nesneleriniz için uygundur. Bunları dilediğiniz kadar sık yakma ile temizleyebilirsiniz. 

· Adaçayının ucunu kibrit ile yakın. Çok alev alırsa hızlıca üfleyerek söndürün. 

· Yaprakların uçları yavaşça yanmalı ve ağır bir duman salmalı. Bu dumanı bir elinizde adaçayı, diğer elinizle de dumanı kovalayarak ortama ve kendinize doğru yayını. 

· Kokunun bedeninize işlemesine izin verin. Bir yalpaze veya vantilatör kullanmak dumanı yöneltmeye yardımcı olabilir ancak illa ki gerekli değil. 

· Küllerin seramik bir kapta toplanmasına izin verin. 

Evinizde Uygulama 

Evin geneline uygulanacaksa dumanı tüm yüzeylere ve ortama yayın. Bazıları evde saat yönünde dönerek dağıtmayı öneriyor ve en sonunda başlangıç noktanıza geliyorsunuz. Özellikle ruhani uygulamalar için öneriliyor. Bazıları ise tam tersi yönde dönmeyi öneriyor. Sizin için iyi hissettiren şekilde uygulayın ve önsezilerinizi takip edin. 

Nesnelere Uygulama 

Dumanı istediğiniz nesneye doğru yönlendirin. Bu mücevherler, mobilyalar, kıyafetler gibi yeni eşyalara da yapılabilir. Böylece negatif enerjiyi yok edersiniz. Ayrıca olumsuz deneyimler ve anılara dair eşyalar da böylece temizlenirler. 

Aromaterapi 

Adaçayını ortamdaki kokuyu ve ruh halini değiştirmek için de yakabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dumanı evinize dağıtmak. Bunun için yanmaz bir kaba koyduktan sonra evde bir süre yanmasını sağlayabilirsiniz. 

Adaçayı Yaktıktan Sonra Ne Yapmalı? 

Ateşin tamamen söndüğünden emin olun. Tüten ucunu içinde bulunduğu kaba veya toprağa bastırarak bunu yapabilirsiniz. Ayrıca uçlarına iyice bakarak tüten kısım kalmadığından emin olun. Tamamen söndüğü zaman onu güvenli, güneşten uzak bir yerde depolayın. 

Riskleri ve Yan Etkileri Var mı? 

Doğru ve saygılı bir şekilde yapıldığı zaman adaçayı yakmak tamamen güvenli ve etkileri duman geçene kadar kalıyor. Fakat yanan adaçayına dikkat edin. Dikkatli olmazsanız yanıklar ve hatta yangın bile mümkün olabilir. Yakınlarda su bulunsun. Yanan adaçayını asla kendi başına bırakmayın. Her kullanımdan sonra tamamen söndürdüğünüzden emin olun. Yangın alarmını aktif hale getirebilir. Bu nedenle kamusal alanlarda adaçayı yakma konusunda dikkatli olun. Astımlı olanlar ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına sahip olanlar dumana karşı daha hassastırlar ve yan etkiler gösterebilirler. Adaçayı yakma sırasında daima pencereyi açık bırakın. Dumanı solumak sağlığınız için kötü olabilir. 

Sonuç Olarak 

Adaçayı yakmanın ruhani bir uygulama olarak pek çok faydası var. Bazı araştırmalar adaçayının mikrop karşıtı özellikleri ve farkındalığı arttırma gibi nitelikleri olduğunu belirtiyorlar ancak daha fazla araştırma gerekli. Kültürel uygulamalar haricinde bu konuda çok az araştırma var. 

Kaynak: aysetolga.com

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.