Bebeğim Yemiyor, Oynuyor, Yere Atıyor!

Doğru Emzirmenin İpuçları
8 December 2020
Bebeğinizin İlk Göz Muayenesini Hayattaki İlk Aylarında Yaptırın!
8 December 2020

Öncelikle bir yaşa kadar bebeğin ana öğünü anne sütü/formül mamadır. Altı aylık süreçte bebeğinize bol bol farklı dokuda, kokuda besinler sunarak onun deneyim kazanmasına rehberlik etmeniz yapacağınız en doğru davranış olacaktır. Bu şekilde besinler ile olumlu bağ kuracak ve ilerde yeme davranış bozukluğu olmayacaktır. 

BLW yönteminde tüm tercih hakkı bebeğindir. Kendi doyma duygusundan kendisi sorumludur. Her bebeğin midesinin kendi yumruğu kadar olduğunu düşünürsek anne sütü/formül mama dışında çok az yemek onun için yeterli olacaktır. Bazen grupta, bebeğim sadece dört köfte yiyor, aç kalıyor, çok iştahsız tarzında gönderiler açılıyor. Bebeğin yediği miktarı, kendi yediğiniz miktarla veya kase, tabak miktarıyla karşılaştırarak ölçmek yanıltıcı bir tutumdur. Bu nedenle besinleri tanıma aşamasında sadece besini mıncıklayıp bırakması gayet normaldir. Ancak bunu bir oyun haline getirdiğinde özellikle bir yaşı geçtiği halde hala besinler ile sadece oynuyor, tatmıyor ya da yere atıyorsa o zaman müdahale etmek gerekir. 

Yaklaşık dokuz ay civarı bebeğiniz bir şeyleri yere atmayı keşfeder. Tatatammm mama sandalyesinde yüksekte ve yukarıdan aşağı besinleri atmanın daha eğlenceli bir şey olduğunu keşfetti. Yere büyük bir merakla attığı besinin arkasından bakıp nereye gittiğini, nasıl düştüğünü ve düştüğünde çıkarttığı sesi dünyanın en büyük keşfini yapar gibi izler ve ilk 

başta bu size çok sevimli gelebilir. Ama bir süre sonra onun attığı besinleri yerden temizlerken dizleriniz nasır tuttuğunda buna bir çare aramaya koyulacaksınız. İşte bu noktada onun yaptığı bu davranışı pekiştirmemek için gülmemeniz onu cesaretlendirmemeniz gerekiyor. Aynı şekilde sinirlenip bu şekilde tepki verirseniz de sonuç aynı olacak ve yere atma davranışını pekiştirmiş olacaksınız. Çocuğunuza bağırmayın ve bunun bir güç gösterisine dönmesine izin vermeyin. Yere yemek attığında “yere yemek atmak yok” diye sakin, sinirli olmayan, kaşlarınızın çatık olmadığı bir mimikle söyleyin. atmaya devam ederse uyarıyı tekrarlayın. Yine yaparsa “madem yemeyip yere atıyorsun, o zaman yemek zamanı sona erdi” diyerek mama sandalyesinden kaldırın. Daha sonra mutfaktan farklı bir odada yere atmasında sorun olmayacak yumuşak veya plastik oyuncaklarını vererek “bunları yere atabilirsin” diyebilirsiniz. Böylelikle yemek yere atıldığında önümden yemek alınıyor mesajını vermiş olursunuz. Bu şekilde kararlı ve sabırlı olursanız bir süre sonra yere atma davranışının sona erdiğini göreceksiniz. Bu arada o yere besini attığında onun önünde yerden besini alıp önüne koymamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde o atıp siz alırsanız olay oyuna dönebilir. 

İlk atma dönemi başladığında sabırla bu davranışı engellemezseniz ilerleyen aylarda kaşığı, çatalı, tabağı fırlatma ve daha sonra her şeyi fırlatma davranışı olarak devam edebilir. Bu nedenle davranış başladığında alışkanlık haline gelmeden ortadan kaldırmakta fayda var.

Kaynak: https://blwturkiye.com/bebegim-yemiyor-oynuyor-yere-atiyor/

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.