BLW ve Beslenme Kaygıları

Çocuklar İçin Eğitici Mobil Uygulamalar
25 January 2021
Havuçlu İrmik Topları
1 February 2021

Bebeğim az mı yiyor? 

Obezitenin dünyadaki en yaygın kronik hastalıklardan biri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Obezite temelde yağ kütlesi birikimi ile karakterize bir durumdur ve sıklıkla yağ dokusunun işlev bozukluğu ile ilişkilidir. Yağ dokusundaki işlev bozukluğu; hiperplazi (yağ hücresi sayısında artış), hipertrofi (yağ hücresi boyutunda artış) veya her ikisinin kombinasyonu ile görülebiliyor. Yapılan çalışmalar vücudumuzdaki yağ hücrelerinin sayısının bebeklik ve çocukluk döneminde belirlendiğini ve ergenlik döneminden sonra bu sayının sabit kaldığını gösteriyor. Yani yetişkinlik dönemindeki kilo alımı veya obezite yağ hücrelerinin sayısının artmasından değil, hacminin genişlemesinden kaynaklanıyor. 

Peki bu ne demek? Bebeklik ve çocukluk dönemini fazla kilolu veya obez olarak geçirenlerin yetişkinlik döneminde obez olma ihtimali artıyor. Yani şişman bebek belki tatlı bebek demek olabilir, ama sağlıklı bebek demek değil. Bebeğinizin az veya çok yemesindense kaliteli yiyor oluşuna odaklamanız daha değerli. 

Çok sayıda araştırma, BLW yöntemini benimseyen bebeklerin, diğer bebeklere göre normal aralıkta bir ağırlığa sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Örneğin bir çalışmada BLW yöntemi ile beslenen bebeklerde obezite oranı yaklaşık %1 iken, geleneksel yöntemle beslenen grup için bu oran %11 olarak görülmüş. 

Bebeğim kilo almıyor. 

Her bebeğin büyüme ve gelişme eğrisi kendine özeldir. Bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslamayın. Normal ağırlıkta doğan bir bebek 6 aya kadar ideal aralıklarda geldiyse, 6. aydan sonra genel olarak ayda ortalama 600 gram ağırlık kazanması beslenmesinde herhangi bir sorun olmadığını gösterir. Fakat az önce de söylediğim gibi bu çok genel bir yargıdır. Her bebeğin kendine özel bir dinamiği vardır ve büyüme gelişmesi doktoruyla beraber değerlendirilmelidir. 

Yetersiz mi besleniyor? 

Her annenin en çok yaşadığı duygulardan biri de eminim bebeğinin yetersiz besleniyor olduğu korkusudur. Bebeklerin gün içinde almaları gereken enerji, kilosuna ve boyuna göre değişir. Protein ihtiyacı ise yine bebeğinizin kilosuna göre hesaplanır. 6. aydan sonra 1 yaşına kadar yine bebeğinizin kilosunu 2-2.5 ile çarparak günde ortalama kaç gram protein alması gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Yine de küçük bir örnek vermek gerekirse 7 kilogram bir bebeğin günlük ortalama 600-750 kkal ve 14-17 gram protein alması gerekir. Hala belirli bir miktar anne sütü veya devam maması alan bebeğiniz için inanın bu çok zor olmayacaktır. 

2 yemek kaşığı yoğurt ( 75 gram) ; yaklaşık 60 kalori ve 3 gram protein içerir. 

1 parmak kalınlığında süzme peynir 45 kalori ve 3 gram protein içerir. 

1 küçük yumurta boyutunda köfte 90 kalori ve 6 gram protein içerir. 

Sütüm besliyor mu? 

Bebekler tatlı ve tuzlu tadı ayırt ederek doğarlar, bu nedenle tatlı ve tuzlu yiyecekleri, acı tatlara sahip yiyeceklere kıyasla kabul etme olasılıkları daha yüksektir. Yapılan çalışmalar hem bebeklerin hem de küçük çocukların, tekrarlanan maruz kalma yoluyla daha çeşitli yiyecekleri ve tatları kabul etmeyi öğrenebildiklerini göstermekte. Bu noktada anne sütü almanın önemi de göz ardı edilemez. Emzirme, bebeği annenin diyetindeki tatlara erken ve tekrar tekrar maruz bırakır ve bebeğin katı beslenmeye geçtiğinde tanıdık tatları kabul etmesini destekleyen bir lezzet köprüsü sağlar. Sonuç olarak, anne sütüyle beslenen bebekler yeni gıdaları daha kolay kabul edebilir ve ileriki yaşlarda daha çeşitli bir diyet ile beslenmeye meyilli olabilir. 

Diyetisyen Betül Karakuş 

Kaynak: www.blwturkiye.com

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.