Clubhouse Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mevsiminde: Brokoli
9 February 2021

Pandemi Döneminde Yükselişe Geçen Yeni Sosyal Medya Platformu: Clubhouse

2020 yılında kullanıma sunulan ve bir sosyal medya uygulaması olan ‘Clubhouse’ isimli uygulama şu an gündem konusu.

Peki, Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılıyor, Nereden İndiriliyor? Clubhouse’a Nasıl Üye Olunur, Davetiye Zorunlu Mu?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki alışık olduğumuz diğer uygulamalardan biraz farklı. Mesela hiçbir şekilde Clubhouse uygulamasına davetiyesiz girilmiyor. Uygulamayı indirmek, içeriye girmek için yeterli değil. Üye olmak için uygulamayı kullanan bir arkadaşınızın size davet kodu göndermesi gerekiyor.

Platformun komünite kılavuzunda “kişilerin özgün sohbetler ve ifadelerle eğlenebilecekleri, değerli bağlantılar kurabilecekleri ve dünyanın her yerinden insanlarla zengin deneyimlerini paylaşarak, öğrenebilecekleri bir yer olarak tasarlandığını” söylüyorlar.

Instagram veya Twitter Gibi Sosyal Medya Platformlarından Farkları Neler? enter image description hereClubhouse’ta yazılı mesajlaşma, görüntülü konuşma, gönderi ya da fotoğraf paylaşımı yapılmıyor. Burada etkileşim sesli sohbet odaları üzerinden gerçekleşiyor. Konu başlığına göre birçok sohbet odası kuruluyor. Kullanıcılar moderatörden izin aldıkları taktirde sohbete dahil olabiliyor ya da sadece dinleyici olarak da sohbete katılabiliyor.

Önemli bir ayrıntı: Uygulama şu an için sadece iOS kullanıcılarına sunuluyor. Geliştirici ekip, uygulamanın masaüstü ve Android kullanıcıları için ne zaman yayınlanacağını hanüz belirtmedi.

Ne Kadar Güvenli, Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Mekanın ve görsel olarak müsaitlik durumunuzun hiçbir önemi yok. Her koşulda sohbet etmeye imkan sağlayacak şekilde tasarlanmış bir uygulama. Spor veya yemek yaparken bile aktif olarak katılım sağlayabilirsiniz.

Güvenliği de ön planda tutan ve küçük bir ekip ile çalışmalarına devam eden Alpha Exploration, kötüye kullanım ve taciz şikayetlerini değerlendirmek amacıyla konuşmaları kayıt altına aldığını açıkladı.

Önümüzdeki süreçte bahşiş verme, bilet veya abonelik gibi özellikler kullanıma sunulacak. Ayrıca İçerik Üretici Hibe Programı ile ilgili çalışmalara da başlandığı duyuruldu.

Uygulama ülkemizde henüz çok yeni ve yükseliş döneminde. Özellikle söyleşi gibi etkinliklerin aslında yeni yayın platformu olup Zoom ve diğer görüntülü görüşme uygulamalarının yerini alabilme potansiyelini oldukça yüksek görüyoruz. Kullanım alışkanlıkları geliştikçe etkinlikleriniz için nasıl kullanabileceğinize dair görüşlerimizle güncellemeler yayınlayacağız.

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.