Çocuklarınıza Koronavirüsü Kolayca Anlatmanın ve Onları Korumanın 5 Yolu

Uzm. Psikolog Oya Çanak’tan Anne Baba Terapisi
26 October 2020
Gıda Etiketlerini Doğru Okumak İçin Bilmeniz Gerekenler
24 November 2020

Türkiye ve dünyanın gündeminde Çin’de ortaya çıkan, pandemi ilan edilen ve neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs yer alıyor. Çeşitli kaynaklardan virüsle ilgili birçok farklı bilgiye maruz kalıyoruz. Bizler bu bilgilerin doğru olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliyoruz ancak çocuklar maalesef bu konuda bizler kadar yetkin değil. Bu noktada işler ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınız ne kadar konuyla ilgili bilgi sahibi olursa, kendisini daha iyi koruyacaktır. Çocuklara bu virüsü nasıl anlatacağınızı biliyor musunuz?  Sizler için çocuklarınıza Koronavirüsü kolayca anlatmanın ve onları korumanın 5 yolunu derledik.

Soğukkanlı olun

Çocuklarınızı Koronavirüs konusunda eğitirken soğukkanlı olmalı ve krizi iyi yönetmelisiniz. Ebeveynler, çocuklarını eğitmeden önce kaygılarını bir kenara bırakmalı ve sakin olmalıdır. Aksi takdirde çocuklarınız da kaygılanabilir. Çocuklarınıza rol model olduğunuzu unutmamalısınız. Çünkü çocuklar anlayamadıkları konularda sizlerin tepkilerine göre değerlendirme yapacaklardır.

Doğru bilgileri paylaşın 

Gündem dolayısıyla farklı mecralardan birçok enformasyona maruz kalıyoruz. Bu noktada doğru bilgiyi çocuklarınızla paylaşmanız gerekiyor. Evde televizyonu mümkün olduğunca açmamalısınız. Ayrıca çocuklarınız üzerinde panik havası yaratacak konuşmalardan da uzak durmalısınız. Çocuklarınızla emin olmadığınız ve kaynağını doğrulamadığınız hiçbir bilgiyi paylaşmamaya özen göstermelisiniz.

Samimi olun 

Çocuklarınızı Koronavirüs ile ilgili bilgilendirirken açık, anlaşılır ve samimi olmaya özen göstermelisiniz. Çocuklarınıza, yaşına uygun davranmalı ve konuyu yine bu faktörü göz önünde bulundurarak anlatmalısınız. Bu sayede belirsizliği engelleyecek ve çocuklarınızın üzerindeki kaygıyı gidereceksiniz.

Oyunlaştırma yöntemlerini kullanın 

Koronavirüs konusunda çocuklarınızı bilgilendirirken oyunlaştırma yöntemlerini kullanmanızda fayda var. Özellikle okul öncesi yaş gruplarında bu yöntemin oldukça etkili olduğunu göreceksiniz. Çocuklarınızın en sevdiği oyuncakları kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Sohbet edin 

Çocuklarınıza bireysel olarak yaklaşmak yerine ebeveyn olarak iletişim kurmayı tercih etmelisiniz. Yapacağınız bilgilendirme, eğitimden ziyade bir sohbet havası içerisinde geçmelidir. Öte yandan kişisel hijyen, el ve yüz yıkama, kıyafet temizliği gibi konularda da çocuğunuzun ilk eğitmeni olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

Kaynak: https://www.iyihisset.com/sev/cocuk/cocuklariniza-koronavirusu-kolayca-anlatmanin-ve-onlari-korumanin-5-yolu

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.