Ekranla Tanışan Küçük Çocuklar İçin Eğitici Çizgi Film Önerileri

Sorumlu Bir Gardırop Nasıl Olmalı?
9 February 2021
Aşkta Kendi Özünü Hatırla
9 February 2021

Gönül isterdi ki çocuklarımız ekrana maruz kalmasın, bizde onlar için en iyi içeriği bulmaya, yanlış yönlendirebilecek içeriklerden uzak tutmak için takla atmayalım. Lakin içinde bulunduğumuz günler maalesef, birçok çocuk için ekranla tanışma yaşını aşağıya çekti. TV, tablet, PC ve telefonlar bu kadar hayatımızın içindeyken ve evde kaldığımız süreler uzunken kaçınılmaz olan sonuçlardan biri de bu. Bu durumda ebeveyn olarak yapabileceklerimiz için son derece önemli olan Çocuk ve Ekran Bağımlılığı yazısını muhakkak okuyun!

Küçük Çocuklar İçin Eğitici Çizgi Filmler

Madem kaçınılmaz olarak ekranla haşır neşir olacağız o halde bizde; çocuklarımızın dil becerilerinin gelişmesine, yabancı dil öğrenmesine, günlük aktivitelerinin gelişmesine, arkadaşlık ve paylaşmayı destekleyen çizgi filmlere yer verebiliriz. İşte, küçük çocuklar için eğitici çizgi film önerileri.

Çizgi Film Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

  • Ekran karşısında asla onu yalnız bırakmamak
  • Hızlı geçişli olmayan görüntülü çizgi filmleri tercih etmek ve gürültülü ve yorucu olmamasına dikkat etmek
  • Yüksek müzik ve bol şarkılı çizgi filmler tercih etmemek
  • Akademik öğreticilikten (sayı-renk öğretmek, karmaşık anlam içerebilecek içerikler) ziyade soyut düşünmeyi destekleyen çizgi filmleri tercih etmek
  • Çocuğun ilgi alanına yönelik içerikler olmasına özen göstermek
  • Değerlere saygılı, olumlu mesajlar veren ve olumlu duygular uyandıran filmleri tercih etmek
  • Mümkün mertebe YouTube dışında (kontrol edilmesi zor olduğundan) bir platformdan izlemesini sağlamak
  • Kaba ve saygısız sözlerin (şapşal, sersem gibi) olmamasına dikkat edilmeli,

Kaplan Daniel’in Dünyası

Mr. Rogers’ Neighborhood’un izinden giden ve anaokulu çağındaki çocukları hedefleyen bu animasyon dizi, genç Daniel Kaplan’ın maceraları üzerine kurulu. Daniel, her çocuk gibi günlük hayatta karşılaşabileceği zorlukları nasıl aştığıyla ilgili tüyoları usulca aktarıyor. Hatta öyle ki ebeveynlerin tutumlarına bile ışık olabilecek şekilde ilerliyor. Aynalama, karşılıklı anlayış ve pozitif iletişime dair her şey var. Netflix’de yayınlanıyor olması aniden gelen reklam ve farklı içeriklere yönlendirmeyi engellediği için daha kolay. 

Puffin Rock

Yine Netflix’de yayınlanan Puffin Rock. Hikaye ve görseller şahane. Adada yaşayan bir kuş ailesinin hayatına ışık tutan bunu yaparken inanılmaz pozitif mesajlar veren huzur dolu bir çizgi film.

Doctor Mac Wheelie

İşte size Netflix dışında izletebileceğiniz seçenek; Doctor Mac Wheelie. Wheelie, Bir araba tamircisi, 7-8 dakikayı geçmeyen bölümleri sakin ve yavaş akan görüntüleri, kısa akıcı ve çocukların araç merakını gideren bir çizgi film.Arabalar hakkında çok öğretici, ve bu öğreticilik yönlendirmeyle değil hikaye akışında kendiliğinden sağlanıyor. Az ve öz diyaloglarıyla tavsiye ettiğimiz çizgi filmler arasında başı çekiyor. Tabii çocuğunuzun tamir ve araç gibi şeylere ilgisi yoksa beğenmeyebilir.

Kaynak:

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.