Evde Şık ve Rahat Olmanın Kuralları

Hayvan Sevgisi Çocuğun Kişisel Gelişimine Katkı Sağlıyor
29 December 2020
Bebeğiniz Gaz Sancısı mı Çekiyor?
5 January 2021

Evde olduğunuz zamanlarda şıklığınızdan ödün vermeyin! Sizi en çok mutlu eden ev stilinizi keşfederek günü daha motive şekilde geçirebilirsiniz. Evinizde hem şıklığı hem de rahatlığı yakalayabileceğiniz stil kurallarını bir araya getirdik.

Dört tarafı duvarlarla çevrili olsa da herkesin evi, kendi özel adasıdır aslında. Günün stresinden uzaklaştığı, kurallarını kendi koyduğu, şehrin temposunda kaybettiği zamanı geri kazandığı yer… 

Özellikle de son zamanlarda tüm hayatımızı eve sığdırmışken ev, “rahat” olduğunuz ve hissettiğiniz yer olmalı. 

Belki de bu yüzden yapılması gereken şeylerden biri evde sizi rahat ve mutlu hissetiren kıyafetleri tercih etmek. Güne pijamalarla devam etmek yerine size uygun stili bularak, daha huzurlu ve kesinlikle daha işlevsel bir gün geçirebilirsiniz. ‘Çok düşünülmüş’ kalıplardan uzak; uyuma, kumaşına dikkat etmediğiniz hatta eskimesine rağmen sırf siz çok seviyorsunuz diye giymekten asla bıkmadığınız her şeyi giyebilirsiniz. İşte evde hem şıklığı hem de rahatlığı tadacağınız stil kodları… 

Sade giyinmeyi sevenler! 

Evde olmanın, ev kıyafetleri giymenin bir diğer güzelliği ise rahatlığın yanında sadeleşebilmektir. Yıllar boyu alınan her şeye tezat ‘hiçbir şey yok’ dediğiniz dolabınızda evde giyebileceğiniz bir şey mutlaka vardır ve asla daha fazlasını aramazsınız.

Çünkü aslında farkında olmadan sadece zihninizi değil, bedeninizi de karmaşanın ve kaosun içinden uzaklaştırmaya, rahatlatmaya ve sadeleştirmeye ihtiyacınız olur.

Modanın ve trendlerin yön verdiği dış dünyada da aslında bu sadeliğe ve rahatlığa ihtiyaç var. ‘Az, çoktur’ felsefesinden yola çıkıldığı zaman şıklığın geri plana itildiği fikri oluşsa da aslında doğru tasarımlar seçildiği zaman ikisini bir araya getirmek oldukça kolay.

Desenli kıyafetlere şans verin

Bu dönemde yaşadığımız zorluklar ne olursa olsun, evde kendini sosyal mesafenizi ve karantinanızı oluştururken psikolojik olarak enerjiyi ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için de desenli kıyafetlerin gücünden faydalanmak için en uygun zaman bu olabilir. Eğer bugüne kadar büyük desenlerden kaçındıysanız önce detaylarla başlayın.

Podyumlardan vitrinlere taşınan büyük desenleri ev şıklığına uydurmanın en kolay yolu kilit parçalardır. Ne de olsa “Creative Manifesto” adı altında herkesin kendi kurallarını koyduğu bir moda serüvenine adım attık. Bunun için desen kullanırken kendinizi daha rahat hissetmek istiyorsanız bol kesimler, yumuşak kumaşlar, soft renkler bu manifestoyu coşkuyla kutlamanız için yardımcı olacaktır.

Slow Fashion ile tanışın 

Hareketliliğin arasında dinginleştiren tasarımlar da size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Daha iyi hissettiğiniz için de eve girdiğiniz an kıyafetlerinizi değiştirme ihtiyacı hissetmezsiniz. Bu yüzden gardırobunuzda size bu hissi verebilen parçalarınıza bir yenisini eklemekten asla çekinmeyin.

Genellikle belirli markalara yöneliyorsanız da biraz yenilik yapıp farklı markaları tercih edebilirsiniz. Bir marka kendi hikayesini anlatırken sizin hikayeleriniz için de boş sayfalar bırakabiliyorsa stilinize çok farklı anlamlar katabilir. 

Modu yükselten renkleri tercih edin

Ruh halinizi yansıtan renkleri giydiğinizi hiç fark ettiniz mi? Kulağa önemsiz gelse de kombinlerinizde renk kullanmak enerjinizi anında değiştirecektir.

“Ofiste, evde veya bir müşteri ile buluşurken renkli giyinmekten kaçabilirsiniz ancak kişisel ruh haliniz önce sizi sonra çevrenizdekileri etkiler” diyen Pantone Renk Enstitüsü’nün Genel Müdürü Leatrice Eiseman, sabah kalkıp güne enerjik başlamak için turuncu, kırmızı ve sarı gibi sıcak tonları tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Bu öneriyi renkli kıyafetlerden genelde uzak durup ama denemek için bir fırsat arayanlar kesinlikle uygulamalı.

*Turuncu, kırmızı, sarı gibi daha sıcak tonlar aktiviteye bağlıdır. Sizi hareket ettirmek, adrenalin pompalamanızı sağlamak için gerçekten iyidir. Maviler veya mavi tonlarını barındıran yeşil tonlar rahatlatıcıdır.

Kaynak: Oggusto

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.