Hamileliğin Keyfini Çıkarmak İçin Bunları Yapın

Öksürüğün Tedavisi Şurup Değil!
11 October 2020
Kakasını Tutan Çocuk İçin Ne Yapmalı?
11 October 2020

O eşsiz zamanların tadını çıkarmak ve birbirinden farklı duyguları ve fiziksel değişimleri uzman görüşleriyle ve güncel olarak takip etmek için #İlk1000GünApp’ i takip etmenizi öneririz. 

Op. Dr. Koray Özbay hamilelik dönemini verimli ve keyifli geçirmeniz için bir liste hazırladı. 

Hamilelik dönemi bir kadının hayatındaki en güzel zamanlardan biridir. Gebe olduğunu öğrendiğinde neşe, umut ve bazen de anksiyete hissedilebilir. Bu dönemde her anne adayı için farklı zorluklar olabilir fakat aynı zamanda hamilelik sonrası sürece hazırlık anlamını içeren bir zaman dilimidir. Zorlukları düşünmek yerine çeşitli uğraşlar edinebilir, farklı hobilerle uğraşılabilir. Doğum sonrası vakit bulup yapamayacağınız şeyleri rahatça yapabilirsiniz. 

• Pozitif düşünün 

Öncelikle etraftan duyduğunuz korku hikayelerini kafanızdan atmanız gerekli, gebelik sizin şirin, güzel mi güzel bir bebek sahibi olmanızı sağlayacak bir yolculuktur. Her kadının bünyesi farklı olduğu için her gebenin de tecrübeleri farklı olacaktır. Her konuda olumlu düşünmek gebeliğinizin keyifli geçmesi için ilk adım olacaktır. Olumlu düşünmek için bir efor da harcamanız gereklidir, bu tamamen size bağlıdır. 

• Uyuyun ve dinlenin 

Gebeliğin son haftalarında uykusuzluk baş gösterebilir ve hatta doğumdan sonra bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için uykusuz kalmanız gerekecektir. Bu nedenle hamilelik dönemi dinlenmeniz, istediğiniz kadar uyumanız için bir fırsat dönemidir. Gün içinde küçük uyku molaları verebilirsiniz. Bazı şeyleri doğumdan sonra rahat yapamayabilirsiniz gebelik dönemi bunlar için en uygun zamandır. Örneğin: tüm gün uzanıp istediğiniz filmi istediğiniz zaman başından sonuna kadar izlemek, okumayı ertelediğiniz kitapları okumak, sinemaya gitmek size huzur verebilir. 

• Listeler yapın 

Gebelik hormonları nedeniyle kolayca uykunuz gelir ve bazen yapacağınız şeyleri unutabilirsiniz. Bebeğiniz için alınacak giysiler, oyuncaklar, oda eşyaları için bir liste hazırlamak güzel ve mutluluk veren bir uğraş olacaktır. 

• Fotoğraf günlüğü tutun 

9 ay 10 gün sürecek bu maceralı dönemi kare kare kaydetmeniz hem keyifli hem de faydalı bir uğraştır. İlerleyen yıllarda çocuğunuz da bu fotoğraflara bakmaya bayılacaktır. Gebeliğiniz boyunca nasıl değiştiğinizi, paylaştığınız özel anları hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraflarınızın arkasına o gün neler yaşadığınızı, neler hissettiğinizi yazmanız paha biçilmez bir anılar koleksiyonu sahibi olmanızı sağlayacaktır. 

• Egzersiz yapın 

Hareket etmek mutluluk hormonlarınızı harekete geçirmenize yardımcı olur, kendinizi zinde ve fit hissedersiniz. Hamilelik yogası, düzenli yürüyüşler, yüzme size çok iyi gelecektir. Bedeniniz rahatladığı gibi zihnen de rahatlayacaksınız. 

• Biraz da nostalji 

Anne ve babanızla iletişime geçin. Onlarla her zamankinden farklı bir ortak noktanız var artık, telefonda konuşarak, ziyaretlerine giderek sizin çocukluğunuzdan, bebeklik hallerinizden bahsedip eski fotoğraflarınıza bakabilirsiniz. Siz büyürken neler yaşadıklarını dinleyip hem kendinize örnek alır hem de çok sıkı bir bağ kurabilirsiniz. 

• Bebeğinize isim düşünün 

Bebeğinize isim aramak ne kadar kolay görünse de aslında çok zaman alan, düşündüren ama bir o kadar da keyif veren bir süreç yaşamanıza neden olur. Onu ismiyle çağırırken düşünüp hayaller kurun. 

• Bebeğinizle iletişim kurun 

Bebeğiniz hamileliğin son dönemlerinde dış seslere tepki verecektir. Onunla konuşmak, müzik dinletip hareketlerini izlemek sizi son derece mutlu edecektir. Bir yatağa uzanıp hareketlerini izlemeye çalışın, büyük keyif alacaksınız. 

• Eşinizle tatile çıkın ve baş başa zaman geçirin 

Eğer imkanınız varsa eşinizle hafta sonlarında doğayla iç içe, yürüşler yapıp dinlenebileceğiniz bir yerlere gidip kaçamak yapabilirsiniz. Bu her ikiniz içinde rahatlatıcı olacaktır. Doğum sonrası muhtemelen uzun bir süre başbaşa kalma fırsatınız olmayacağı için, gebelik dönemi eşiniz ile başbaşa vakit geçirip eğlenebileceğiniz bulunmaz bir dönemdir. Tiyatroya gitmek, parklarda yürüyüş yapmak, güzel bir yemek yemek birlikteliğinizi güçlendirip güzel zaman geçirmenizi sağlayacaktır. 

• Bebeğinizin odasını planlayın 

İşte üstünde ciddi bir zaman harcayıp keyifli anlar geçirmenizi sağlayacak olan bir uğraş daha. Dergilerden oda tasarımlarını inceleyip, mağazaları gezmek, çocuğu olan arkadaşlarınızın fikirlerini almak vaktinizi alıp güzel düşüncelere dalmanızı sağlayacaktır. 

• Arkadaşlarınızla vakit geçirin 

Kendinizi evinize izole etmeyin, fırsat buldukça arkadaşlarınızla vakit geçirip sosyalleşin. Birlikte yapacağınız sohbetler, küçük aktiviteler zamanın hızlıca ve güzel bir şekilde akmasını sağlayacaktır. 

• Hamileliğinizin kıymetini bilin 

Hayatınız boyunca bir daha böyle bir zaman bulmanız çok zordur; bu kadar çok insanın size yardım edip, destek olmayı isteyeceği çok nadir zamanlar olacaktır. Paketlerinizi taşımaya, taşıtlarda yer vermeye istekli insanları geri çevirmeyin, kendinizi özel hissedin ki öylesiniz! İleride siz de bu iyilikleri başka hamile kadınlara yardım ederek devam ettireceksiniz ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. 

• Doğum korkusunu doğru bilgilenme ile yenin 

Doğumun nasıl olacağı, sizleri nelerin beklediği gibi sorular aklınızda dönüp duracaktır. Endişelenmek yerine bu soruları doktorunuza sorun, danışın. Sorularınızın cevaplarını buldukça inanılmaz rahatlayacaksınız. 

• Kendinizi şımartın 

Bakımlı olmak kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fırsatınız olduğunda kuaföre gidip saçlarınızı, manikür ve pedikürünüzü yaptırmak sizi mutlu edecektir. 

Kaynak: hamileyim.net

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.