Harika Bir Film Önerisi: Soul

Kitap Önerisi – Siddharta
1 February 2021
Otuz Milyon Kelime – Ebeveynlerin Okuması Gereken Bir Kitap
1 February 2021

Soul: Hayata Bakış Açınızı Değiştirebilecek Animasyon 

Bana göre 2020 yılında çıkan filmler arasında en üst sıraya oynayabilecek olan “Soul”, insanın hayata karşı umutsuz hissetmeye başladığı bir anda kurtarıcı rolünü üstleniyor. Özellikle günümüz koşullarında evlerimize tıkalı kalmış ve hayatın anlamını sorguladığımız vakitlerde insana farklı bir bakış açısı sunabilecek bir film. Değerimizi üretkenliğimizle ölçtüğümüzü ve zaman zaman hırslarımıza yenik düşerek kendimizi kaybettiğimizi yüzümüze çarpıyor. Fakat bunu eleştiri amacı gütmeden öyle samimi bir şekilde yapıyor ki izlerken insan gerçeklerden kaçmak yerine onları kabulleniyor. Birçok insanın kendinden bir şeyler bulabileceği bu filmi kimsenin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. 

Pixar’ın çıkardığı yeni filmlerden olan Soul, animasyon türündeki filmlerin her yaştan insana hitap edebileceğini bir kez daha kanıtlar nitelikte. Monsters Inc, Up ve Inside Out gibi başarılı animasyon filmlere imza atmış olan yönetmen Pete Docter, bu sefer de izleyiciyi duygulandıran ve düşündüren bir film ortaya koymuş. Sıradan bir başarı hikayesini anlatacakmış gibi başlayan Soul, bir anda izleyiciyi şaşırtarak yaşamın anlamını sorgulayan fantastik bir filme dönüşüyor. 

Filmde, bir müzik öğretmeni olan Joe hırsları ve hayalleri doğrultusunda bir caz piyanisti olmak için harekete geçiyor. Bir gün bir caz ekibinin seçmelerine katılıyor ve ekibe kabul edildiğine dair olumlu bir dönüt alıyor. Bu durumun üstüne mutluluktan havaya uçan Joe, heyecanlı bir şekilde evine dönerken bir kanalizasyon çukuruna düşüyor ve hayatı tepetaklak oluyor. Gözlerini tekrardan açtığında kendini ruhlar aleminde bulan Joe’nun asıl serüveni de aslında buradan itibaren başlıyor. Joe, gerçekleştirmek istediği hayalleri ve kariyer planları yarıda kaldığından dünyaya geri dönmenin yollarını arıyor. Bu süreçte ruhlar aleminde kendine “22” adında sinir bozucu bir yol arkadaşı edinen Joe, dünya dönebilmek için onunla işbirliği yapmaya başlıyor. 22, ruhlar aleminde sonsuza dek kalmak isteyen ve dünyaya asla gitmek istemeyen biriyken Joe ile tanışmasıyla birlikte ikisinde de büyük ölçüde değişimler gerçekleşiyor.

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.