Kışa Girerken Evde Cilt Bakımı

Bebeklere Uygun Kış Meyve ve Sebzeleri
20 October 2020
Gribe Karşı Çocuğunuzun Yaşına Göre Önlem Alın
26 October 2020

Yazın kavurucu sıcaklıkları ve buharlı nemi, yavaş yavaş yerini daha serin ve daha kuru havaya bırakırken değişen mevsimsel hava koşulları, cildimiz üzerinde düşündüğünüzden daha büyük bir etki bırakmış oluyor. Düşen sıcaklık ve nem seviyelerinin etkilerini ilk hisseden organlardan biri olan cilt, bu süreçte daha kuru, daha kırılgan, daha hassas bir hale gelebilir. 

Sonbahar ve kış aynı zamanda döküntüler yaratan egzama, kepek ve sedef hastalığı gibi tekrarlayan cilt rahatsızlıklarının alevlenme eğilimi gösterdiği mevsimlerdir. Bu olası problemlerin önüne geçerek mevsimsel geçişi sorunsuz bir şekilde atlatmak ve cildinin sağlıklı kalmasını sağlamak için uygulayabileceğin bazı cilt bakım ipuçlarını sizin için bir araya getirdik. 

Daha güçlü bir nemlendirici tercih et 

Yaz mevsimi için tercih edilen hafif, yağsız nemlendiriciler kuru ve soğuk hava koşullarını beraberinde getiren sonbahar mevsimi için yeterli olmayacaktır. Bu geçiş döneminde iyice hassaslaşan, değişen çevresel etkenlere adapte olmaya çalışan cildin için kuvvetli bir nemlendirici tercih etmelisin. Cildinin daha dayanıklı ve sağlıklı olmasını sağlayacak bu nemlendiricinin içeriğinde mutlaka seramid adı verilen cilt bariyerini güçlendiren esansiyel yağ asitleri ile nemi cildine hapsetmeye yarayan hyaluronik asit bulunmalı. 

Rutinine vücut losyonu dahil et 

Yazın sona ermesi ile birlikte havadaki doğal nem de gitgide azalıyor, bu nedenle ciltte yer yer kuruluklar ve kaşıntılar hissedilmeye başlanabilir. Cilt bakımı rutininde vücut bakımı genellikle ihmal edilse de, özellikle kollar ve bacaklarda görülen bu problemler basit içerikli bir vücut losyonu ile kolaylıkla yatıştırılabilir. Cildin üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturan nemlendirici bir vücut losyonu ile, dış cilt tabakanın yumuşamasını ve pürüzsüzleşmesini sağlayabilirsin. 

Hassas cildini destekle 

Sıcaklığın düştüğü ve nemin önemli ölçüde azaldığı bu dönemde neredeyse bütün cilt tipleri hassaslaşır ve kızarıklık, kaşıntı, kuruluk gibi belirtiler göstermeye başlar. Ancak hassas cilde sahip ve sedef hastalığı veya egzama gibi rahatsızlıkları olan kişiler, mevsim geçişleri sırasında birkaç gün (hatta haftalarca) yanma hissi yaşayabilir veya aşırı hassas hissedebilir. Bu olası problemlerin önüne geçmek için yapabileceğin en iyi şey, cildini elastin ve kolajen gibi esneklik artırıcı maddeler içeren zengin içerikli ürünlerle desteklemektir. Doğal aloe vera jeli içeren ürünler de hassas cildi onaran seçenekler olarak göz önünde bulundurulabilir. 

Dudak bakımını unutma 

Özellikle soğuk kış aylarında yoğun olarak kullandığımız dudak nemlendiriciler, aslında bu geçiş dönemi için de kurtarıcı ürünler olarak öne çıkar. Nemlendirici bir dudak kremi veya besleyici bir dudak balmı ile dudaklarında kuruma, çatlama ve soyulmalar oluşmasını önleyebilirsin. Cilt bakımı rutinine dudak bakımını dahil ederek bu alışkanlığı edinmek, çok daha sert ve soğuk geçen kış aylarında oluşabilecek daha büyük hasarları önlemene yardımcı olabilir. 

Güneş koruyucu kullanmayı bırakma 

Her ne kadar güneş koruyucu ürünler kullanmayı yaz mevsimi ile özdeşleştirmiş olsak da, cildimize zarar veren UV ışınlarından her mevsimde korunmamız gerekiyor. Bu nedenle, yazın sona erdiğini göz önünde bulundurarak güneş koruyucunu rafa kaldırmamanı ve kullanmaya devam etmeni tavsiye ediyoruz. Cildimiz ve zararlı UV ışınları arasında koruyucu bir tabaka oluşturan güneş koruyucuların yeterli etkisini görebilmek için en az 30 SPF seviyesinde bir ürün kullanmak gerekiyor. 

Doğal yağlardan faydalan 

Doğal bitkisel yağlar, bu dönemde cilt bariyerini desteklemek ve cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak için en uygun ürünler arasındadır. Yalnızca yüz bakımında değil vücut bakımı, saç ve tırnak bakımında da zengin kimyasal içerikleri ile ön plana çıkan yağları bakım rutinine dahil etmeden önce yağların özelliklerini iyice araştırmalısın. Çay ağacı yağı, kayısı çekirdeği yağı ve argan yağı gibi komedojenik olmayan yağlar cilt gözeneklerini tıkamaz ve bu nedenle yüz bakımı için uygundur. Ancak hindistan cevizi yağı ve avokado yağı gibi daha ağır yapılı, komedojenik yağlar yüzde sivilce oluşumuna sebep olabilir, bu nedenle vücut ve saç bakımı için daha uygundur. 

İçten dışa nemlendir 

Sağlıklı bir cildin içten dışa derinlemesine nemlendirmeyle sağlandığını unutmamalısın. Her mevsimde olduğu gibi bu dönemde de cilt bakımını bol su içerek desteklemek, cildinin ihtiyacı olan nemi ilk olarak içten kazanmasına yardımcı olacak. Yaz mevsiminin sıcak ve boğucu havasında su içme ihtiyacı vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmişti ancak havalar soğudukça su içmeyi ihmal edebilirsin. Bu konuda tavsiyemiz pek çok farklı modeli ve rengi bulunan, düzenli su içme alışkanlığı kazanmanı sağlayacak bir su matarası edinmen olacak. 

Vitamin takviyeleri kullan 

Cildini içten dışa beslemenin bir diğer yolu da cildinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral gibi bileşenleri vücuduna kazandırmak. Özellikle bu mevsimsel geçiş döneminde vücudunun direncini de artıracak olan C vitaminini düzenli olarak almalı ve böylelikle cildinin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olarak kolajen oluşumunu desteklemelisin. C vitamininin yanı sıra A vitamini ve B2 vitaminleri de cildin korunmasını desteklemeye yardımcı olur, E vitamini ise kırışıklıklar üzerinde etkilidir. Bunlardan farklı olarak, biotin ve hyaluronik asit kapsülleri ile daha zengin bir cilt bakım rutini edinebilirsin.

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.