Öksürüğün Tedavisi Şurup Değil!

Bağırmayan Anne Baba Olmak
11 October 2020
Hamileliğin Keyfini Çıkarmak İçin Bunları Yapın
11 October 2020

Mevsimler kışa dönmeye, havalar da soğumaya yüz tutmuşsa eğer… 

Öksürüğün bir hastalık olmadığı ancak önemli hastalıkları haber veren, vücudun savunma mekanizmasının bir parçası olduğu unutulmamalıdır. 

Çocuklar birden fazla nedenle öksürebilir. Bu nedenlere bağlı olarak tedavi şekli de değişir. Dolayısıyla çocuk her öksürdüğünde hasta olacağı fikrine kapılıp, hemen öksürük kesici ilaç vermek çocuğa hem zarar vermekte hem de tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Öksürüğün bir hastalık olmadığı ancak önemli hastalıkları haber veren, vücudun savunma mekanizmasının bir parçası olduğu da unutulmamalıdır. Uz. Dr. Elif Erdem Özcan öksürük ile ilgili detaylı bilgiler verdi. 

Tanı nasıl konulur? 

Öksürüğün başlama zamanı, süresi, kuru ya da balgamlı oluşu, eşlik eden hırıltı, nefes darlığı gibi bulguların varlığı tanının konulmasına yardımcı olur. Çocuklarda yabancı cisim aspirasyonları da öksürük nedenidir. Böyle bir durumda çocuk boğularak öksürür ve ardından hırıltı şikayetleri olur. Yapılması gereken hızlı bir şekilde doktora gitmektir. Aile öyküsündeki astım ve alerjik hastalık varlığı da öksürüğe yol açar. Tanı için ayrıntılı fizik muayene, gerekli olması durumunda kan tetkikleri, akciğer grafisi ve çocuk yapabiliyorsa solunum fonksiyon testleri istenir. 

Öksürük tipleri 

1. Kuru öksürük: Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, alerji ve alerjik astımda görülür. Boğazın irritasyonuna bağlı gelişir ve balgam olmaz. 

2. Balgamlı öksürük: Akciğer enfeksiyonu, hava yollarındaki sıvı ve mukus nedeniyle olur. Balgamlı öksürüğe yüksek ateş eşlik ediyorsa zatürre akla gelmelidir. Soğuk algınlığına bağlı olarak da gelişen balgamlı öksürük özellikle çocukta büyüme gelişme geriliği ve ishale neden oluyorsa kistik fibrozis olabilir. 

3. Krup öksürük: Enfeksiyon kaynaklıdır. Özellikle sabaha karşı havlama şeklinde olur. Nefes borusunun girişimde oluşan ödem nedeniyle nefes almada güçlük yaşanır. 

4. Boğmaca tipi öksürük: Boğmaca mikrobu sonucu gelişir. Gribal enfeksiyon gibi başlayan öksürük birkaç hafta içinde boğulmalar şeklinde olur. Öksürük krizi sonrası çocuk derin nefes alır ve kusma yaşanabilir. Yaklaşık 3 ay sürer. Hafif ateş ve burun akıntısı da görülen bulgular arasındadır. 

5. Hırıltılı öksürük: Astım veya bronşiolit gibi hastalıklar nedeniyle akciğerde bronşların daralmasına bağlı oluşur. Nefes verirken ıslık çalma şeklinde akciğerlerden ses gelebilir. 

6. Psikojenik öksürük: Fiziksel nedenlerle açıklanamayan öksürüktür. Genellikle gribal enfeksiyon sonrası devam eder. Tekrarlayıcı kuru öksürük şeklindedir ve farklı bir seste öksürük olur. Uykuda olmaz ve çocuk uyandığında öksürmeye başlar. 

Tedavi şekli nedene göre değişiyor? 

Tedavi planı öksürüğün nedenine göre belirlenir. Öksürük kesici ilaçlar çocukluk çağında önerilmez. Özellikle 3 aydan küçük çocuklarda öksürük hızla ilerleyerek nefes darlığına yol açabileceği için mutlaka doktor muayenesi gereklidir. 3 aydan büyük çocuklarda ise hafif öksürük varsa sıvı alımı artırılmalı, bol bol emzirilmeli, burun tıkanıklığı şikayeti için de burun sık sık serum fizyolojik damla ile temizlenmelidir. 

Hangi durumlarda hemen doktora gidilmeli? 

• 2-3 hafta uzayan öksürük tablosu 

• Öksürük şiddetinin güç geçtikçe artması 

• Çocuğun günlük aktivitelerinin olumsuz yönde etkilenmesi 

• Kanlı balgam olması 

• Çocuğun 3 aydan küçük olması 

• Öksürükle birlikte morarma görülmesi 

• Peş peşe ve boğulur tarzda öksürük olması 

• Öksürüğe kusma şikayetinin eşlik etmesi 

Kaynak: hamileyim.net

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.