Sorumlu Bir Gardırop Nasıl Olmalı?

Otuz Milyon Kelime – Ebeveynlerin Okuması Gereken Bir Kitap
1 February 2021
Ekranla Tanışan Küçük Çocuklar İçin Eğitici Çizgi Film Önerileri
9 February 2021

“Az al, iyisini seç, uzun süre kullan” mottosunun izinde sorumlu bir gardırobun nasıl olması gerektiğini inceledik.

İngiliz ikonik moda tasarımcısı Vivienne Westwood, 2014 senesinde yaptığı bir canlı röportaj esnasında -daha sonra sorumlu ve sürdürülebilir modanın mottosu haline gelecek- şu cümleyi kurdu:

“Daha az alın, iyisini seçin ve uzun süre kullanın.”

Kapitalizm ve satın alma alışkanlıklarının değişmesi gerekliliği üzerine verdiği röportajda Westwood, moda endüstrisinin yeni gündem konusu olan etik ve çevreye duyarlı üretim şekillerine dikkat çekmişti.

Sadece Avustralya’da her 10 dakikada bir 6000 kg kıyafetin atığa dönüştüğü; sezonluk trendler uğruna olumsuz şartlarda üretilen her 1 dolarlık tişört için 2700 litre su kullanıldığı ve örneğin H&M’in mağazalarında yer alan 4.3 milyar dolar değerindeki kıyafetlerini ‘tüketmek’ için yaktığı gerçekleri göz önüne alındığında Westwood’a hak vermemek olanaksız.


Daha az alın

Kendinizi sırf o sırada popüler diye bir şey alma arzusundan koparırsanız, moda çok daha eğlenceli bir konu haline gelebilir. Zira bu durum modayı takip etmeyi tamamen bırakmanız anlamına gelmiyor. Onun yerine sosyal medyayı, dergileri ve blogları  mevcuttrendleri öğrenmek için kullanabilir ve daha sonra hoşunuza gidenleri gardırobunuza adapte edebilirsiniz.

İyisini seçin

Hızlı moda markalarının her ay koleksiyon değiştirip bu ürünleri ucuza satabilmesinin çok basit bir nedeni var; kalitesiz malzeme kullanımı ve kötü üretim koşulları. Oysa sorumlu ve sürdürülebilir moda markaları gelip geçici trendleri takip etmek yerine senede iki kez kaliteli kumaşlarla iyi şartlarda üretilmiş temel parçalardan oluşan koleksiyonlar çıkarıyor. Etik ve çevreye duyarlı bu üretim modelinden çıkan ürünler daha ‘pahalı’ olsalar bile kaynakları doğru kullanarak kaliteli sonuçlar meydana getiriyor. Bu da bizi bir sonraki başlığa götürüyor.


Uzun süre kullanın

Yüksek kalite ile üretilmiş bir kıyafetin kullanım süresi kuşkusuz iki yıkamadan sonra renginin solacağını ve dikişlerinin döneceğini bildiğiniz halde aldığınız kıyafetlerden daha uzundur. Bu kıyafetler, trend kaygısı ile üretilmediklerinden dolayı da moda ile rekabet etmez; çünkü zamansızdırlar. Zamansız parçalardan oluşan bir gardırobun kendi içindeki ahenkle keyifli ve zevkli pek çok farklı kombin yapabilirsiniz. 

Sorumlu bir gardıroba giden adımlar

Aslında ne kadar çok kıyafetiniz ve aksesuarınız olduğunu görmek için tüm gardırobunuzu boşaltın. Her bir parçayı deneyin ve üzerinize uyup uymadığını, içinde kendinizi iyi hissedip hissetmediğinizi kontrol edin. Son 1 sene içinde giymediyseniz ve önünüzdeki 3 gün içinde de giymeyecekseniz o parçaları bağışlamak veya satmak üzere bir kutuya ayırın.

Stilinizi tanıyın ve bundan sonraki alışverişlerinizde bu çizgideki parçalara yatırım yapın. Siyah, beyaz ve nötr tonların temel parçalarınızda olmasına özen gösterin.

Karıştırın ve uydurun. Giyinirken biraz oyun oynamaktan çekinmeyin. Temel parçalarınızı farklı şekilde gösterecek yeni kombin yöntemleri deneyin. Bunun için Instagram’da süregelen #10×10 ve/veya #10x10challenge etiketlerine göz atmanızı öneririz.

Sürdürülebilir ve etik üretim koşullarını benimsemiş markalardan alışveriş yapmaya çalışın. Lokal üretimi ve adil ticareti destekleyin.


Kaynak: https://oggusto.com/surdurulebilir-yasam/sorumlu-bir-gardirop-nasil-olmali

Kaydınız tamamlanmıştır, her salı görüşmek üzere.

Şu an bir hata yaşanıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

İlk 1000 gun, bu formda verdiğiniz bilgileri sizinle iletişim kurmak, periyodik mail bildirimleri için kullanılacaktır.